Kam Dar Atsibodo, Kad Alkoholis Vartojamas Praktiškai VISŲ Švenčių Metu?

Photo by Avery Carlton
Large

Al-ko-ho-lis.

Taip stipriai emocijomis užkrautas žodis, kad net saldu:

 • Nuo gero laiko su draugais - nuotykių, prisiminimų, istorijų;
 • Iki sugriautų gyvenimų, smurto, žmogžudysčių ir kitų siaubo/absurdo kvailysčių.
 • Uf!..

  Todėl nieko stebėtino, kad žmonės šiuo klausimu mėgsta siūbuoti nuo vieno kraštutinumo, prie kito:

 • Nuo "negaliu/nenoriu/nemoku ir neketinu atsisakyti alkoholio nė savaitei - man tai yra mano gyvenimo būdas ir neatsiejama mano asmenybės dalis."

 • Iki "alkoholis yra grynasis blogis ir visi jį vartojantys nepataisomai sužaloja savo sielas - todėl jį reikėtų uždrausti visoje mums žinomoje Visatoje apskritai".
 • Ne, mes netikim, kad alkoholis yra "blogis" pats savaime. Ir negalvojam, kad jo reikėtų išvis atsisakyti ar, tuo labiau, jį uždrausti.

  (Po to, kai net Dievui nepavyko garsiuoju rojaus sodo draudimu suvaldyti vos 2 asmenų - tikėtis, kad draudimai gali kažką iš esmės pakeisti, būtų, švelniai tariant, naivu.)

  Bet šioje alkoholio prisotintoje kultūroje, kuri neišvengiamai supa mus visus, yra pora vietų, kurios mums galutinai atsibodo.

  Kad išvengtumėm beprasmių nesusikalbėjimų:

 • Taip, kruopščiai išieškotas alus mažuose, paslaptinguose buteliukuose gali būti ir smalsu ir smagu ir skanu.
 • Taip, taurė vyno ar dvi, kartu su maistu, gali pakelti jaukaus šventinio vakaro kokybę į visai naują lygį.
 • Taip, lėtai ir ilgai gurkšnojamas viskis prie spragsinčio židinio gali būti tiesiog fantastiškas fonas istorijoms.
 • Galų gale, net nusigert galima, jei tikrai norisi - vienam ar su visais savo draugais - vien dėl linksmumo ir įvairovės, nes jau seniai to nedarei.

  Bet.

  Vartoti alkoholį VISŲ švenčių metu - draugų susibūrimo/darbo vakarėlio/giminių baliaus - yra tiesiog stačiai-gulsčiai-įstrižai...

  Nuobodu.

  Akivaizdu, po ilgo, koncentruoto darbo ir nuolatinių, sutelktų pastangų yra tikrai labai malonu - ir netgi privaloma - kartu su savo draugais ar kolegomis tiesiog švęsti gyvenimą.

  Bet.

  Panašu, kad dauguma mūsų pamiršo - arba taip niekada ir nežinojo - kodėl mes išvis pradėjom gerti alkoholį visų pirma.

  Trumpas atsakymas:

  Tam, kad pakeistume savo sąmonės būseną. Kad pasijaustume kitaip, nei prieš tai. Kad pabėgtume nuo rutinos, nuobodulio ir kasdienybės. Nuo to skersai/išilgai įprasto pačio savęs.

  Paradoksalu, bet ilgainiui alkoholio gėrimas tapo lygiai toks pat įprastas, nuspėjamas bei pasikartojantis, kaip ir prieš jį ėjusi kasdienio gyvenimo/darbo rutina.

  Geroji dalis?

  Yra TŪKSTANČIAI būdų, kurie leidžia Tau keisti savo sąmonės būsenas ir patirti kažką naujo, vertingo, stipraus bei gražaus:

 • Nuo sporto, bėgimo, šokio, sąmoningo kvėpavimo, jogos ir meditacijos;
 • Iki gongų maudynių, plūduriavimo "sensory depravation" baseine, isteriško juoko su savo geriausia šutve, tinkamai subalansuoto aukštos prabos "funkcinio" maisto ar net egzotiškų ayahuasca'os ceremonijų, dėl kurių Tau gali tekti apsilankyti Pietų Amerikos džiunglėse.
 • Būdų bei kelių tyrinėti esminius savo sąmonės veikimo principus bei jų niuansus yra begalė. Ir alkoholis - tik vienas iš jų.

  Kodėl tada daugumai jis - vos ne vienintelis?

  Nors alkoholis labiausiai paplitęs - nes pasiekiamas ranka, lengvai bei patogiai vartojamas ir legalus - bet savo kuriamąja verte jis kelia didelius įtarimus.

  Esi kada susimąstęs, kokį vieną dalyką alkoholis tikrai daro gerai?

  Mano atsakymas skamba maždaug taip:

  Alkoholis priverčia Tave laikinai užmiršti praėjusios darbo dienos nesklandumus ir leidžia bent trumpam pasijausti maloniai, patogiai, šiltai bei minkštai...

  Vien tam, kad rytoj grįžtum į tą patį darbą, apie kurį vėl taip pat nenorėsi galvoti kitos dienos vakare.

  Todėl "tik vienas alaus" vėl automatiškai atsidurs Tavo rankoje ir vėl maloniai bukins Tavo vidinį diskomfortą - tikrąjį vidinį kompasą, kuris įdiegtas DNR lygmenyje tam, kad priverstų Tave nuolatos augti, pažinti ir plėsti ribas.

  Tokiu būdu, Tau pačiam to nepastebint, alkoholis įkalina Tave besikartojančiame akimirkos malonumo cikle, kuris, apsimesdamas Tavo geriausiu draugu, iš tikro lėtai amputuoja Tavo įgimtą aistrą gyventi.

  Tau jau truputį baisu? Nebijok, nes man irgi.. Bu! ;)

  "Sugebėjimas įsileisti mintį, apsvarstyti ją iš visų pusių ir tik tada nuspręst, pasilikti ją ar atmest, yra brandaus proto ženklas" sakydavo Aristotelis.

  Todėl štai 2 smagūs klausimai greitai treniruotei:

 • Kam gali būti naudinga, kad po darbų vakare Tu tiesiog smaksotum ant sofos, patenkintas iliuziniu savimi?
 • Kam būtų nepatogu, jei vietoj to vakarais Tu leistum savo vaizduotei aktyviai kurti, o savo kūnui bei protui - vis efektyviau įgyvendinti tuos scenarijus, kurių trokšta Tavo širdis ir dvasia?
 • Aš nežinau "teisingų" atsakymų. Ir ne, manęs visai nedomina "dar viena sąmokslo teorija".

  Bet.

  Jei Tu įsileisi šiuos klausimus giliai į save, užuot atmetęs juos automatiniu režimu - galbūt rasi užuominą į kažką, kas Tau gali būti svarbu.

  Tik nepriimkim visko taip jau rimtai. ;)

  Galų gale, kam Tau ji - ta visu Tavimi pulsuojanti gyvenimo, paslapties, atradimo, džiaugsmo, kelionės, augimo aistra?

  (Ypač, kai gali taip patogiai leisti laiką ant sofos - kartu su savo alaus draugais, kurie patvirtins, kad tai, ką Tu darai neabejotinai yra "normalu" ir "gerai".)

  Vis dar skaitai? Su Tavim, greičiausiai, tikrai kažkas truputį "ne taip". :)

  ASMENINIS EKSPERIMENTAS: KAS BŪTŲ, JEI.. ?

  "Kiekvieną kartą, kai tik pagauni save daugumos pusėje, metas stabtelėti ir pamąstyti" sakydavo Mark'as Twain'as.

  Todėl jei iki šiol alkoholis - mažom ar didelėm dozėm, visai nesvarbu - buvo kiekvienos Tavo savaitės "savaime suprantama" maisto racione, galbūt nuo šiol Tu norėsi pabandyti visiškai negerti jo vos vieną savaitę per mėnesį.

  Vien dėl eksperimento ir įvairovės - vos vieną savaitę iš keturių.

  Bet to vieno "vos" gali pakakti, kad į Tavo gyvenimą nauji vėjai atneštų tikrus stebuklus - ypač, jei Tau užtektų smalsumo tęsti šį eksperimentą 6 mėnesius ar net metus.

  Nes kai Tu sąmoningai nusprendi negerti alkoholio - kad ir vos vieną savaitę per mėnesį - Tu atlaisvini vietą, kurią prieš tai užėmė alkoholis ir į Tavo gyvenimą neišvengiamai ateina kažkas naujo, paslaptingo bei įkvepiančio.

  Su sąlyga, kad vietoje alkoholio gėrimo Tu nenuslysi į besaikį kiurksojimą internete ar kokią kitą nesąmonę. Bet to Tau anksčiau ar vėliau neleis ugninė Drakono dvasia, kurią Tu jauti savyje. ;)

  Pabaigai:

  "Negali pripildyti jau pilno puodelio" sako rytiečiai.

  Todėl nuo šiol, švęsdamas gyvenimą su savo draugais, pasiūlyk bent kartais savo taures pripildyti ne alkoholiu, - patikėk, jis pabodo ne tik Tau vienam - o, kad ir elementariai magišku "Space Dragon" imbieriniu likeriu:

  1 ar 2 buteliukai per vakarą vienam šiuolaikinio miesto šamanui = kalnas energijos, aktyvuotos geros emocijos bei naujas spontaniškumo, nenuspėjamumo ir tikros laisvės šuoras.

  Padaugink savo draugų-šamanų skaičių iš 5, 15 ar 25 - priklausomai nuo vakarėlio dydžio - ir žiūrėkit, kas bus.

  ;)

  P.S. Ne, mes nesakom, kad "Space Dragon" daromas poveikis bus "kaip alkoholio" - jis bus kitoks. Bet tikrai bus.

  200ml - vienas buteliukas - energinio likerio, išgerto per kokias 25 minutes, Tave veiks mažiau drastiškai, nei toks pat kiekis degtinės, bet poveikis bus akivaizdus ir, diskutuotina, daug labiau vertingas bei tikrai malonus.

  Ypač, jei Tau patinka aukšta kūno energija be įtampos ir tas keistas vidinės tylos/naujos erdvės/"zen" pojūtis mintyse.

  Pabandyk pats.

  Pasidalink savo mintimis komentaruose

  Būtina laikytis etikos taisyklių, nedėti reklaminių nuorodų ir gerbti visus skaitytojus. Ačiū.